دلیل صدا و لرزش زیاد کیس

 

اصولاً صدا و لرزش زیاد کیس یه هشدار محسوب میشه.

گاهی هم پس از چند دقیقه که کامپیوتر رو روشن میکنیم و بعد از تحمل صدای زیاد، کامپیوتر بصورت ناگهانی خاموش میشه.

برای اینکه بدونید چرا کامپیوتر یا لپ تاپ ناگهان خاموش میشه مقاله ” دلایل خاموش شدن ناگهانی کامپیوتر یا لپ تاپ ” رو مطالعه کنید.

وقتی کامپیوتر روشن میشه، صدای خفیف و مستمری شبیه به زوزه باد به گوش میرسه.

اگر این صدا کمی زیاد شد و یا با لرزش کیس یا بدنه لپ تاپ همراه شد، هشداری جدی برای کاربر تلقی میشه و بهتره که هرچه سریعتر به فکر چاره بود.

اما “دلیل صدا و لرزش زیاد کیس” چیه؟

1- در زمان روشن شدن سیستم ، کیس صدا و لرزش زیادی تولید میکنه و بعد از چند دقیقه قطع میشه

داخل تمامی کیس ها حداقل دو دستگاه فن وجود داره. فن پاور و فن سی پی یو.

البته برخی از کیس ها از فن بدنه کیس برای تخلیه هوای گرم و فن کارت گرافیک هم بهره میبرند.

در هر حال هر کدام از فنهای سیستم به مرور زمان دچار مشکل میشن که اگر سریع به فکر چاره نباشید ممکنه با مشکلات جدی تری مواجه بشین.

کارخانجات تولید فن برای روان و بهینه کار کردن، محور پروانه فن ها رو روغن کاری میکنند و بر روی بخش انتهایی میله پروانه یک برچسب بعنوان درپوش قرار میدن که از ورود گرد و غبار جلوگیری بشه.

اما به مرور زمان غبار ریز از فواصل قسمت ابتدایی فن وارد شده و در ترکیب با روغن ماده ای لزج و سفت شبیه به گِل رو تشکیل میده که باعث عدم چرخش مناسب فن ها میشه. دلیل صدا و لرزش زیاد کیس

در فصول سرد سال و یا در زمانی که سیستم تازه روشن میشه و هنوز گرما در سیستم ایجاد نشده، این ماده کمی سفت و غلیظه و زمانی که سیستم رو روشن میکنیم باعث میشه که فشار زیادی به فن تحمیل بشه و صدای نسبتاً زیادی تولید میشه .

البته پس از چند دقیقه کار کردن فن و ایجاد گرما و به تبع اون شل و رقیق شدن ماده مذکور، فن روان شده و صدا قطع میشه. 

راه حل: فن معیوب باید از روی سیستم باز بشه و سرویس بشه. یعنی با اسپری مخصوص از آلودگیها پاک بشه و بعد از روانکاری مجدداً بسته بشه.

 

دلیل صدا و لرزش زیاد کیس

2-سیستم از لحظه روشن شدن تا آخرین لحظه خاموش شدن بصورت بی وقفه صدای آزار دهنده میده

گاهی محور فن یا سوراخی که میله ی پروانه فن داخل اون به چرخش در میاد دچار خردگی میشه و اصطلاحاً میله در جای خودش لق میزنه (بعنی فاصله ای بین محور یا میله فن با دیواره ی بدنه ایجاد میشه) که باعث عدم عملکرد صحیح فن میشه.

برای تشخیص صحیح کافیه که فن رو از جای خودش خارج کنید و با یک دست بدنه فن و با دست دیگه پروانه فن رو بگیرید و خلاف جهت همدیگر به چپ و راست بکشید.  دلیل صدا و لرزش زیاد کیس

در صورتی که احساس کردین فن در جای خودش حرکتی نمیکنه و اصطلاحاً تو جای خودش چفت و محکم هست، فن سالمه ولی اگر  پروانه فن در جای خودش لق میزنه فن معیوب شده.  دلیل صدا و لرزش زیاد کیس

راه حل: در اولین فرصت نسبت به تعویض فن اقدام کنید. دلیل صدا و لرزش زیاد کیس

دلیل صدا و لرزش زیاد کیس

3-وقتی کیس رو جابجا میکنیم یا با دست نگه میداریم صدا قطع میشه

این مورد نگرانی خاصی نداره. به احتمال زیاد پیچ های درب کیس یا اتصال مادربورد و یا قطعات دیگر دستگاه شل شده و در اثر چرخش فن ها و لرزش کیس باعث به هم ساییده شدن قطعات فلزی و درنتیجه ایجاد صدای آزار دهنده میشه.

راه حل: کلیه پیچ ها و اتصالات رو محکم کنید.  دلیل صدا و لرزش زیاد کیس

دلیل لرزش زیاد کیس

4-لرزش و صدای کیس بسیار شدیده و هیچگاه قطع نمیشه

متأسفانه برخی از همکاران ما به تمیزی و جمع کردن کابلهای داخل سیستم بی توجه هستند. این بی دقتی علاوه بر اینکه باعث عدم تهویه صحیح حرارت حاصل از کارکرد قطعات میشه، گاهی باعث اصابت پروانه فن پردازنده به کابل های رها شده در کیس شده و باعث شکستگی پروانه فن میشه.

گاهی هم شکستن پروانه به دلیل فرسودگی پلاستیک فن در اثر گرم و سرد شدن یا کهنه شدن پلاستیک فن اتفاق میفته.

در این حالت به دلیل عدم تقارن پروانه، در هنگام چرخش لرزش شدیدی در کیس احساس میشه.

همچنین در مواردی که مشکل جدی ایجاد نکنه صدای برخورد کابل با پروانه فن به اندازه کافی آزار دهنده هست . ضمن اینکه به مرور زمان باعث خوردگی عایق کابل و به مرور باعث اتصالی قسمت های لخت شده کابل میشه.

راه حل: در صورت شکستن پروانه ، فن باید تعویض بشه و در صورتی که با کابل ها برخورد میکنه نیاز به جمع آوری و مرتب کردن کابلهای رها شده هست.

دلیل صدای زیاد کیس

5-صدا از بخش جلویی کیس شنیده میشه و بصورت نامنظم اما مستمر

اغلب کیس ها در بخش جلویی از فن استفاده نمی کنند و محل قرارگیری هارد دیسک ها در بخش جلویی کیس هاست. 

پس اگر صدایی شبیه به تق تق یا تیک تیک و یا شبیه به برخورد دو قطعه فلز به هم رو شنیدید که از جلوی کیس متصاعد میشه، احتمال بسیار زیاد مربوط به هارد دیسک سیستمتونه.  دلیل صدا و لرزش زیاد کیس

هاردهای قدیمی در حال کار کمی صدای آزاردهنده ایجاد می کنند که کاملاً طبیعیه. اما اگر در هارد دیسک های جدید صدایی احساس کردین، باید کمی نگران بشین و توصیه میشه که با کارشناس خبره (هر کارشناسی خبره محسوب نمیشه) مشورت کنید.  دلیل صدا و لرزش زیاد کیس

راه حل: بررسی سلامت هارد دیسک، رفع بدسکتور هارد دیسک و در نهایت تعویض هارد دیسک

 

دلیل صدا و لرزش زیاد کیس 4

چطور بفهمیم صدا از کدام بخش سیستم تولید میشه؟

دلیل صدا و لرزش زیاد کیس

کافیه که گوشتون رو به تک تک فن ها نزدیک کنید. فن CPU، فن پاور، فن کارت گرافیک، فن کیس و هارد دیسک. 

مطمئناً میتونید تشخیص بدین صدای زیاد مربوط به کدام یک از اونهاست. دلیل صدا و لرزش زیاد کیس

اما اگر به هر دلیلی از جمله نزدیکی فن پردازنده و کارت گرافیکی و یا کوچک بودن برخی از کیسها و یا … امکان نزدیک کردن گوش به قطعات وجود نداشت، میتونید با احتیاط کامل نوک انگشتتون رو به آرامی( تأکید میکنم به آرامی) به مرکز پروانه یکی از فن ها نزدیک کنید و کمی فشار بدین تا فن از حرکت بایسته. 

اگر صدا قطع شد فن معیوب رو پیدا کردین و در غیر اینصورت فن بعدی رو تست کنید. دلیل صدا و لرزش زیاد کیسنمونه طراحی وب سایت فروشگاهی : فروشگاه اینترنتی زنبورک

 

با توجه به احتمال آسیب به انگشت و یا شکستن پروانه فن به دلیل نداشتن تجربه کافی، توصیه میکنیم که از یک کارشناس حرفه ای کمک بگیرید.

 

تعمیر کامپیوتر در محل

کارشناس های با تجربه ما همیشه آماده کمک به شما هستند.

Tel932 932 8824 34 06 66

کام یاران، یه یار حرفه ای

4 پاسخ

  1. سلام ببخشید سیستم من هر وقت بعضی وقتا روشن میکنم این صداها را میده بعضی وقتا صداها هم زیاد قبلا این صداها نمی امد اگه مشکلم بگین ممنون میشم

  2. سلام.وقتی کامپیوتر را روشن میکنم محافظ برق صدای اتصالی میده وبعدکامپیوترخاموش میشه ولی وقتی کامپیوترخاموش هست محافظ برق به خوبی کارمیکنه ومشکلی نداره وچراغ محافظ روی قسمت Hightروشنه علتش چیه لطفاراهنمایی کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *